Chmura obliczeniowa – co wybrać?

Opublikowany | 0 comments

www.bricks-bits.com.pl

chmura_obliczeniowa_co_wybrac.jpg

Schemat działania tradycyjnego serwera do przechowywania danych można w prosty sposób wyjaśnić nawet osobie, która nie jest specjalistą w tematyce informatycznej. Zupełnie inaczej sprawa wygląda z chmurami obliczeniowymi i ich wykorzystaniem w aplikacjach mobilnych. Wśród wielu przeciwników chmur obliczeniowych są osoby, które nigdy nie miały z nimi styczności i nie rozumieją schematu ich funkcjonowania.

Ten brak elementarnej wiedzy z tego zakresu powoduje, iż boją się one o dane przechowywane na serwerach w chmurze. Jakie rodzaje i usługi chmur obliczeniowych są najpopularniejsze? IaaS, czyli infrastucture as a service – w wolnym tłumaczeniu oznacza infrastrukturę IT świadczoną jako usługa. Opcja ta jest dedykowana osobom, które chcą zaoszczędzić pieniądze na kupnie sprzętu komputerowego, a także opłatach za energię elektryczną, specjalistyczne chłodzenie, itd.

Decydując się na IaaS płacimy jedną fakturę za wypożyczenie całej infrastruktury informatycznej i serwis. Oprogramowanie, jak i wykorzystanie tego sprzętu pozostaje w naszej gestii. PaaS (platform as a service) to udostępniona cała platforma dla klienta.

Usługodawca dostarcza nam zarówno niezbędny sprzęt, jak i oprogramowanie, do którego dostęp mamy z naszego komputera za pomocą Internetu. W tej opcji wybieramy interesujące nas oprogramowanie z puli, które udostępnia nam dostawca. Wyróżniamy jeszcze model SaaS, czyli software as a service, w którym pokrywamy koszty korzystania z aplikacji na żądanie.

W modelu tym nie interesuje klienta oprogramowanie, konfiguracja serwera, tylko oczekujemy dostępu do interesujących nas programów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *